Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Monitoring chwościka 2024
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Aktualności
Relacja z XV edycji Warsztatów polowych poświęconych uprawie buraka cukrowego w Starym Brześciu
W dniu 11 września 2024 na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu odbyła się XV jubileuszowa edycja Warsztatów polowych poświęconych uprawie buraka cukrowego. Współorganizatorem warsztatów, podobnie jak w latach ubiegłych, była Krajowa Grupa Spożywcza SA. Pracownicy Działu ds. Agrotechniki Departamentu Surowcowego KGS SA objęli nadzorem merytorycznym plantację buraków cukrowych, na której oprócz kolekcji odmian corocznie realizowane są doświadczenia porównawcze z uprawy buraka cukrowego.
Początki warsztatów w Starym Brześciu dotyczących uprawy buraka cukrowego sięgają 2010 roku, a pomysłodawcą wydarzenia o charakterze edukacyjnym z naciskiem na aspekt praktyczny zagadnienia był Jan Szarecki, jeden z wieloletnich nauczycieli ZS CKR w Starym Brześciu. W pierwszych latach spotkanie gromadziło głównie uczniów szkoły. Nacisk kładziono na postęp w uprawie buraka cukrowego i omawianie przez zaproszonych gości, naukowców i specjalistów z branży rolniczej nowości w szeroko pojętej agrotechniki. Warsztaty gromadzą liczne grono uczniów i plantatorów buraka cukrowego z rejonu. Formuła warsztatów przyciąga uczestników, którzy poza możliwością pogłębienia fachowej wiedzy mają możliwość spotkania się w gronie rolników, co sprzyja dyskusjom i wymianie doświadczeń.
Na tegorocznym wydarzeniu Krajową Grupę Spożywczą S.A, reprezentowali przedstawiciele Zarządu Spółki w składzie: Marek Dereziński oraz Witold Choiński oraz pracownicy Spółki. Brzesko-Kujawski Związek Plantatorów Burka Cukrowego reprezentował Andrzej Nowakowski Prezes Zarządu. Obecni byli również przedstawiciele Spółek należących do Grupy Kapitałowej KGS SA: DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., Zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku, KHBC Sp. z o.o., naukowcy z instytutów branżowych oraz uczniowie i plantatorzy buraka cukrowego.
Gospodarzem części seminaryjnej był Kazimierz Rojewski, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, który powitał licznie zgormadzonych uczestników spotkania. Wykład: „Ekoschematy dodatkowym źródłem dochodów w uprawie buraka cukrowego” poprowadził Mirosław Spochacz, doradca rolny z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Marek Dereziński, członek zarządu KGS S.A., omówił obecną sytuację i perspektywy Spółki. W części polowej profesor Mirosław Nowakowski z IHAR-PIB zaprezentował poletka z międzyplonami ścierniskowymi oraz omówił zalety uprawy międzyplonów w uprawie buraka cukrowego. Przedstawiciele firm nasiennych przedstawili uczestnikom spotkania kolekcję odmian buraka cukrowego. Zaprezentowano nowości z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a uczestnicy mogli zapoznać się działaniem systemów pozycjonowania GPS.
Pogoda, podobnie jak i frekwencja dopisały doskonale. O uczestników zadbali uczniowie serwujący posiłek, a czas spędzany na warsztatach umilał uczestnikom zespół muzyczny, w skład którego wchodzą uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu.