Przejdź do sekcji:
Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Publikacje agrotechniczne
Burak roślina wrażliwa. W kwaśnej glebie przetrzyma tylko z nawozem wapniowym
Wapno defekacyjne to produkt uboczny produkcji cukru, ale też doskonały nawóz wapniowy. W sytuacji, gdy blisko połowa areału w Polsce ma odczyn kwaśny, nie sposób przecenić efektów wapnowania. Szczególnie, gdy uprawiamy buraki cukrowe – rośliny, które źle znoszą niskie pH gleby. Brak wapnowania poważnie ogranicza uzyskiwanie wysokich plonów z hektara. Doktor Agata Bartkowiak wyjaśnia nam dlaczego.Pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji pryzm
Termin zbioru buraka jest jednym z czynników wpływających na wartość technologiczną korzeni. Najlepsze parametry można uzyskać, gdy zbiór prowadzony jest po naturalnym zakończeniu wegetacji przez rośliny.Wysłodki i melasa. Doskonały pokarm dla zwierząt
Produkty odpadowe powstające w trakcie produkcji cukru z buraków cukrowych są cennymi paszami dla zwierząt gospodarskich, w tym zwłaszcza dla bydła. Dlaczego produkty odpadowe z przemysłu cukrowniczego powinny być w dawkach dla wysoko wydajnych krów mlecznych czy bydła opasowego?
Lato na plantacjach buraczanych. Zapobieganie występowaniu chorób
Występowanie chorób jest przede wszystkim uzależnione od przebiegum warunków atmosferycznych. Niestety, to co najbardziej sprzyja rozwojowi buraka – ciepło i woda, sprzyja także rozwojowi większości najgroźniejszych chorób występujących w tym czasie na plantacjach.
Rizomania
Rizomania - choroba buraka cukrowego wywoływana przez wirus nekrotycznego żółknięcia nerwów liści (BNYVV - beet necrotic yellow vein virus)
Warunki rozwoju:
* niezależne od plantatora: wysoka wilgotność i temperatura gleby. W takich warunkach uaktywnia się organizm przenoszący wirusa – Polymyxa betae, który zasiedla korzonki boczne buraka.
* zależne od plantatora: infekcji sprzyja nawadnianie plantacji.
Zgnilizny korzeni
Zgnilizny korzeni to procesy chorobowe wywoływane przez patogeny glebowe, które polegają na gniciu całych korzeni buraka lub ich fragmentów.
Główni sprawcy to grzyby Aphanomyces cochlioides i Rhizoctonia solani.
Warunki rozwoju: wysoka wilgotność i temperatura gleby, zachwiane stosunki powietrzno-wodne na skutek złej struktury gleby (gleba zbita, zaskorupiona, o nieprzepuszczalnym podglebiu – podeszwa płużna) w efekcie błędów przy przygotowaniu pola.
Główni sprawcy to grzyby Aphanomyces cochlioides i Rhizoctonia solani.
Warunki rozwoju: wysoka wilgotność i temperatura gleby, zachwiane stosunki powietrzno-wodne na skutek złej struktury gleby (gleba zbita, zaskorupiona, o nieprzepuszczalnym podglebiu – podeszwa płużna) w efekcie błędów przy przygotowaniu pola.
Uprawa przedsiewna – kilka uwag agrotechnicznych
Ponieważ zima już prawie za nami, warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących prawidłowej uprawy przedsiewnej, od której zależy często ostateczny zbiór i jakość buraków cukrowych. Sposób uprawy przedsiewnej jest zdeterminowany zabiegami wykonanymi przed nastaniem zimowych mrozów. Prawidłowa orka zimowa powinna charakteryzować się niskim wyskibieniem, jak również jednakową głębokością uprawy. Jest to jeden z podstawowych elementów warunkujący dobrą uprawę przed siewem buraka cukrowego.
Straty surowca w trakcie zbioru
W jednym z wydań „Buraka Cukrowego” zamieściłem artykuł pod tytułem „Jaki siew taki zbiór”. Tegoroczna wiosna w sposób bardzo wyrazisty udokumentowała wszelkie, nawet drobne uchybienia agrotechniczne poprzez nierównomierne wschody, brak wschodów ze względu na powstałe zaskorupienie, wymywanie nasion zbyt płytko zasianych czy też wypadanie siewek w wyniku stanów chorobowych - zgorzel siewek