Plantatorzy

Aktualności

Zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin MOSPILAN 20 SP i MOVENTO 100 SC

W dniu 7 kwietnia 2023 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin MOSPILAN 20 SP (s.cz. acetamipryd) i MOVENTO 100 SC (s.cz. spirotetramat) w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania mszyc.

Pokaz siewu nasion buraka cukrowego przy zastosowaniu robota ROBOTTI LR

Pokazowy siew nasion buraka cukrowego przy zastosowaniu robota ROBOTTI LR odbył się w dniu 14 kwietnia w miejscowości Nowy Staw w rejonie kontraktacyjnym Cukrowni Malbork. Jesienią na polu wykonano orkę, a wiosną pole zostało przygotowane do siewu agregatem uprawowym „Germinator”.

Pokaz zorganizowano we współpracy ze Związkami Plantatorów Buraka Cukrowego działającymi przy Cukrowni Malbork.

Nowy insektycyd w buraku cukrowym

Firma Belchim Crop Protection rozszerzyła zakres rejestracyjny insektycydu TEPPEKI 50 WG o możliwość jego zastosowania na plantacjach  buraka cukrowego.

Uwaga szarek komośnik! Monitorujmy plantacje buraka cukrowego!

W południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym pojawiają się zniszczenia wschodzących roślin spowodowane żerowaniem szarka komośnika. Intensywne żerowanie szkodnika w skrajnych przypadkach umoże prowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji i konieczności wykonania przesiewów. 

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wspiera Plantatorów buraka cukrowego w walce z szarkiem komośnikiem

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wspiera ochronę plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem na terenach zagrożonych zniszczeniem upraw przez szkodnika. Spółka zaoferowała specjalną promocję na środki do insektycydowej ochrony plantacji buraka cukrowego.

Uwaga na mszyce na plantacjach

Na plantacjach buraków cukrowych zaobserwowano już naloty mszyc (Aphis fabae). Objawem żerowania mszyc są skręcone, pomarszczone i zdeformowane liście. Jest to szczególnie niebezpieczne na wiosennych plantacjach.

Uwaga na skośnika buraczaka

Skośnik buraczak Scrobipalpa ocellatella to niewielki motyl, któego larwy uszkadzają stożek wzrostu buraka. Początkowe objawy żerowania tego szkodnika mogą być mylone z objawami niedoboru boru.

Kolejny insektycyd do ochrony plantacji przed skośnikiem buraczakiem

W dniu 26 czerwca 2023 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zezwolenia na stosowanie środka ochrony roślin INAZUMA 130 WG w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania skośnika buraczaka.

Skośnik buraczak atakuje plantacje buraków cukrowych!!!

W ostatnim czasie obserwuje się duże nasilenie występowania skośnika buraczaka w rejonach kontraktacyjnych Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Problem ten dotyczy głównie plantacji silnie dotkniętych suszą, która sprzyja występowaniu skośnika.

Warsztaty polowe w Starym Brześciu 2023 - Relacja

12 września na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu odbyła się XIV edycja Warsztatów polowych, poświęconych uprawie buraka cukrowego.

Wyniki doświadczenia odmianowego 2022 r.

Dział ds. Agrotechniki w Departamencie Surowcowym Krajowej Grupy Spożywczej S.A. realizując program doświadczeń w zakresie uprawy buraka cukrowego, przeprowadził w sezonie 2022 doświadczenie odmianowe. Wybrano 36 odmian z 9 firm nasiennych oferujących na polskim rynku nasiona odmian buraka cukrowego.

Preferowana lista odmian buraka cukrowego na sezon 2024

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. publikuje listę odmian preferowanych do zasiewów w sezonie 2024.

Zamówienie na nasiona buraka cukrowego dla Plantatorów na rok 2024 - Zakończone

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. przystępuje do zbierania od Plantatorów zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w 2024 roku. 

Laboratoria surowcowe Krajowej Grupy Spożywczej S.A. z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji

Laboratoria surowcowe należące do Krajowe Grupy Spożywczej S.A. w dniu 06.11.2023 r. uzyskały akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie oznaczania zawartości sacharozy w buraku cukrowym metodą polarymetryczną ICUMSA GS6-3 (1994). 

Zimowe szkolenia dla Plantatorów buraka cukrowego Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Zimowe Szkolenia dla Plantatoró cieszą się każdego roku dużym zainteresowaniem. Wykłady prowadzone są przez Agrotechników oraz Inspektorów Surowcowych poszczególnych Cukrowni, a tematem na który szczególnie zwrócono uwagę jest odpowiednie dobranie i przygotowanie stanowiska pod uprawę buraka oraz ochrona plantacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich Plantatorów do udziału w organizowanych szkoleniach.

Zimowe spotkania z Plantatorami buraka cukrowego w Cukrowni Malbork

W ramach corocznych szkoleń Plantatorów buraka cukrowego, Cukrownia Malbork we współpracy ze Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie oraz Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Oddział w Starym Polu, zorganizowała w dniach 14-15.02.2024 w Starym Polu oraz w Kwidzynie konferencję pt. „Aktualne zagadnienia technologiczne i organizacyjne w produkcji buraków cukrowych”.

Efektywne nawożenie azotem plantacji buraka cukrowego

Stosowanie wysokich dawek azotu mineralnego oraz zbyt późne nawożenie pogłówne prowadzi do nieuzasadnionego wzrostu kosztów nawożenia, obniżenia zawartości cukru i wzrostu zawartości związków melasotwórczych w korzeniach, a także późniejszego osiągania przez nie dojrzałości technologicznej, a w konsekwencji niższej zapłaty otrzymywanej za dostarczony surowiec. Dlatego ważne jest efektywne gospodarowanie azotem.

Dla efektywnego nawożenia buraków azotem pochodzącym z nawozów mineralnych bardzo ważna jest ilość zastosowanego pierwiastka w czystym składniku. Liczne doświadczenia wskazują, że poziom nawożenia azotem pochodzącym z nawozów sztucznych na stanowiskach o uregulowanym odczynie (pH ok. 6,5) i dużej zawartości materii organicznej (obornik, nawozy zielone) nie powinien przekraczać 120 kg/ha. Potwierdzają to doświadczenia prowadzone na Kujawach przez Dział ds. Agrotechniki Krajowej Grupy Spożywczej S.A. 

Uwaga szarek komośnik! Monitorujmy plantacje buraka cukrowego!

W południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym na plantacjach buraka cukrowego pojawił się szarek komośnik.  Intensywne żerowanie szkodnika uszkadza lub niszczy całkowicie kiełkujące rośliny, a w skrajnych przypadkach prowadzi do przesiewów plantacji. Należy stale monitorować plantacje obserwując glebę oraz siewki i wschodzące rośliny, gdyż w wielu przypadkach szkodnik jest trudny do zauważenia na plantacji.

Pokaz agrotechniki w uprawie buraka cukrowego w ZS CKR w Starym Brześciu

W dniu 09.04.2024 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu zorganizowano warsztaty z uprawy buraka cukrowego. Prezentacja praktyk rolniczych wraz z komentarzem obejmowała wykonanie: uprawy przedsiewnej, rozsiewu nawozów, siewu buraków oraz oprysku herbicydem o działaniu doglebowym ograniczającym potencjalne zachwaszczenie jeszcze przed wchodami buraków.  Pokaz agrotechniki był elementem przygotowania do XV edycji Warsztatów uprawy buraka cukrowego w ZS CKR w Starym Brześciu.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wspiera Plantatorów buraka cukrowego w walce z szarkiem komośnikiem

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wspiera ochronę plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem na terenach zagrożonych zniszczeniem upraw przez szkodnika. Spółka zaoferowała specjalną promocję na środki do insektycydowej ochrony plantacji.

Plantacje buraka cukrowego w południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym (Oddział Werbkowice oraz Oddział Krasnystaw) w ostatnich latach narażone są na zniszczenie w wyniku nasilonego żerowania wiosennego szkodnika szarka komośnika Bothynoderes punctiventris. Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Intensywne żerowanie szkodnika uszkadza lub niszczy całkowicie kiełkujące rośliny, zmniejsza obsadę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do przesiewów plantacji.

Wyniki badań zrealizowanych przez Instytut Ochrony Roślin w ramach projektu „Badania nad występowaniem i biologią szarka komośnika oraz możliwych metod/sposobów określenia ochrony plantacji przed tym szkodnikiem” dowiodły, że najwyższą skuteczność w ograniczaniu szarka komośnika wykazało zastosowanie lambda-cyhalotryny (insektycyd Karate Zeon 50 CS). Dodatkowo autorzy badań wskazują, że zastosowanie insektycydu łącznie z adiuwantem zwiększa skuteczność prowadzonych zabiegów ochronnych.

Biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia zwiększonej ilości zabiegów ochronnych w rejonach o nasilonym występowaniu szarka komośnika, Zarząd Krajowej Grupy Spożywczej S.A. podjął decyzję o wsparciu Plantatorów w ochronie plantacji buraka cukrowego przed szkodnikiem. Udzielone wsparcie obejmuje pokrycie części kosztów ponoszonych przez Plantatorów na ochronę plantacji buraka cukrowego przed zniszczeniem przez szarka komośnika. Plantatorzy, którzy uprawiają buraki cukrowe w rejonach nasilonego występowania szkodnika mogą nabyć w promocyjnej cenie preparaty na dwa zabiegi ochrony chemicznej, tj. insektycyd łącznie z adiuwantem.

Wsparcie dotyczy zakupionych w Oddziałach Spółki preparatów na dwa zabiegi ochrony chemicznej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Karate Zeon 50 CS (lambda-cyhalotryna) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej w cenie promocyjnej obniżonej o 50%.

Szczegółowe informacje zainteresowani Plantatorzy mogą uzyskać u Inspektorów Surowcowych oraz w Oddziałach Spółki.

  • Siewka z uszkodzonymi przez szarka komośnika liścieniami
  • 20190425_150349a
  • IMG_40060

Nowość dla Plantatorów Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Ubezpieczenie buraków cukrowych na nowych zasadach

Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku:

Nowość dla Plantatorów Krajowej Grupy Spożywczej S.A.Ubezpieczenie buraków na innych zasadach (palukiznin.pl)

Dni Pola 2024 Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Czerwiec jest miesiącem, w którym Krajowa Grupa Spożywcza SA w ramach Dni Pola organizuje spotkania z Plantatorami buraka cukrowego. Dni Pola są okazją do wymiany informacji i doświadczeń z zakresu szeroko rozumianej agrotechniki buraka cukrowego. Umożliwiają jednocześnie prezentację najnowszych rozwiązań hodowlanych i technologicznych do wykorzystania w rolnictwie.  Spotkania są także okazją do przybliżenia Plantatorom oferty Spółek Grupy Kapitałowej KGS SA. W trakcie spotkań będzie istniała możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania od agrotechników Spółki, służb surowcowych oraz przedstawicieli firm współpracujących ze Spółką.

Terminy i lokalizacja Dni Pola Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

  • -

Nasiona rzepaku w ofercie Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Oferta handlowa dla Plantatorów Krajowej Grupy Spożywczej SA została poszerzona o nasiona rzepaku ozimego z Hodowli Roślin DANKO.

Relacja z XV edycji Warsztatów polowych poświęconych uprawie buraka cukrowego w Starym Brześciu

W dniu 11 września 2024 na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu odbyła się XV jubileuszowa edycja Warsztatów polowych poświęconych uprawie buraka cukrowego. Współorganizatorem warsztatów, podobnie jak w latach ubiegłych, była Krajowa Grupa Spożywcza SA. Pracownicy Działu ds. Agrotechniki Departamentu Surowcowego KGS SA objęli nadzorem merytorycznym plantację buraków cukrowych, na której oprócz kolekcji odmian corocznie realizowane są doświadczenia porównawcze z uprawy buraka cukrowego.

Wyniki doświadczenia odmianowego 2023 r.

Dział ds. Agrotechniki w Departamencie Surowcowym Krajowej Grupy Spożywczej S.A.przeprowadził w sezonie 2023 doświadczenie odmianowe. Wybrano 36 odmian z 9 firm nasiennych oferujących na polskim rynku nasiona odmian buraka cukrowego.

Pokaz zbioru buraków w Kobylnikach

W dniu 25 września na plantacji buraka cukrowego położonej w Kobylnikach, w rejonie kontraktacyjnym Cukrowni Kruszwica ,odbył się pokaz zbioru buraka cukrowego. Uczestnicy mieli możliwość dokładnego przyjrzenia się jak przebiega zbiór kombajnowy, doczyszczanie, załadunek i transport surowca. Ciekawostką była prezentacja urządzenia Beetrometer, które jest mobilną stacją oceny zawartości cukru w burakach.

Preferowana lista odmian buraka cukrowego na sezon 2025 - aktualizacja

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. publikuje listę odmian preferowanych do zasiewów w sezonie 2025.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. z certyfikatem REDcert2

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. uzyskała certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań zrównoważonego rozwoju REDcert2. Certyfikat potwierdza zrównoważone pochodzenie 100% skupowanych przez Cukrownie KGS S.A. buraków cukrowych jak również wyprodukowanego cukru, melasy buraczanej oraz soku gęstego.

Zakończenie procesu zbierania zamówień na nasiona buraka cukrowego

Informujemy, że z dniem dzisiejszym upłynął termin składania zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w sezonie 2025. W związku z powyższym asotryment odmian buraka cukrowego nie będzie dostępny za pośrednictwem portalu e-planatator.

Zimowe spotkania z Plantatorami buraka cukrowego Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

 

Okres zimowy to czas spotkań z Plantatorami buraka cukrowego Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Pierwsze spotkania w 2025 roku odbyły się w ostatnich dniach stycznia. W dniu 27 stycznia odbyło się spotkanie z Plantatorami Cukrowni Werbkowice z rejonu podkarpackiego. W dniach 29-30 stycznia 2025 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz w Kwidzyńskim Parku Technologicznym w Kwidzyniu odbyły się spotkania Plantatorów Cukrowni Malbork. Uczestnicy spotkań wysłuchali wykładów dr hab. inż. Tomasza Piechoty prof. UPP, inż. Adama Paradowskiego oraz dr hab. Witolda Szczepaniaka prof. UPP z zakresu zwiększenia produktywności gleby, herbicydowej ochrony upraw oraz optymalnego nawożenia zgodnie z wyzwaniami współczesnego rolnictwa.

Rozpoczęto także cykl spotkań z Plantatorami Cukrowni Krasnystaw, Kruszwica i Nakło. W spotkaniach uczestniczyli Plantatorzy, przedstawiciele Związków Plantatorów Buraka Cukrowego, przedstawiciele świata nauki oraz firmy współpracujące ze Spółką. Krajową Grupę Spożywczą SA reprezentowały Działy Surowcowe Cukrowni oraz przedstawiciele Departamentu Surowcowego. W trakcie spotkań podsumowano przebieg kampanii 2024/25. Część szkoleniowa objęła zagadnienia agrotechniki buraka cukrowego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony plantacji przed chwastami, chorobami i szkodnikami, Prezentacja na szkolenia opracowana została w  Dziale Technologii Upraw w Departamencie Surowcowym i obejmuje najnowsze informacje z zakresu uprawy buraka cukrowego, również na podstawie własnych doświadczeń agrotechnicznych, prowadzonych corocznie w rejonach kontraktacyjnych Oddziałów Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Spotkania będą kontynuowane w lutym, szczegółowe informacje dostępne są w Cukrowniach oraz u Inspektorów Surowcowych.

  • MAL1
  • WER1
  • Minikowo
  • 20250203_101843
  • 20250212_123421
  • 20250210_101650

Nasiona roślin jarych w ofercie Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Oferta handlowa dla Plantatorów Krajowej Grupy Spożywczej S.A. została poszerzona o nasiona roślin jarych z Hodowli Roślin DANKO, Poznańskiej Hodowli Roślin oraz Małopolskiej Hodowli Roślin. W ofercie znajdują się gatunki zbóż jarych, roślin strączkowych, soi oraz mieszanek i gatunków poplonowych. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości zakupu są dostępne u inspektorów surowcowych oraz w punktach sprzedaży detalicznej w Oddziałach Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

·        

·         Zboża jare

ü  Jęczmień jary

ü  Owies nagi

ü  Owies zwyczajny

ü  Pszenica jara

ü  Pszenżyto jare

·         Strączkowe

ü  Groch siewny

ü  Łubin wąskolistny

·         Soja

·       Kukurydza

·         Mieszanki i gatunki roślin poplonowych

·         Gorczyca biała

·         Gryka zwyczajna

·         Rzodkiew oleista

·         Mieszanki poplonowe

 

Zapraszamy na Dni Pola Krajowej Grupy Spożywczej S.A. 2025

  • -

Pokaz agrotechniki w uprawie buraka cukrowego w ZS CKR w Starym Brześciu

W dniu 31.03.2024 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu odbył się pokaz uprawy i siewu buraka cukrowego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie brzeskiej szkoły oraz młodzież zainteresowana kontynuacją nauki w szkołach rolniczych. Prezentacja obejmowała przygotowanie gleby, siew nasion oraz aplikację herbicydu, którego działanie będzie chroniło plantację przed konkurencją chwastów już na wczesnym etapie, przed wschodami buraków. Kompleksowy charakter wykonywanych prac wymagał skoordynowania działania znacznej ilość sprzętu rolniczego znajdującego się na polu, co wzbudzało duże zainteresowanie uczestników spotkania. Obsługą ciągników i maszyn zajmowali się uczniowie szkoły w Starym Brześciu pod okiem nauczycieli przedmiotów praktycznych. Pokaz agrotechniki był elementem przygotowania do XVI edycji Warsztatów uprawy buraka cukrowego w ZS CKR w Starym Brześciu, które zaplanowano tradycyjnie na wrzesień. Nadzór nad kolekcją odmian buraka cukrowego w ZS CKR w Starym Brześciu, tak jak w poprzednich latach, pełnią Agrotechnicy z Departamentu Surowcowego Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Kolekcja prezentuje odmiany wszystkich firm hodowlanych, które zaopatrują plantatorów Spółki w nasiona buraka cukrowego.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 20250331_104930
  • -

Pokaz siewu nasion buraka cukrowego przy zastosowaniu robota Farmdroid FD20

Na polu produkcyjnym Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach w województwie kujawsko-pomorskim, na obszarze kontraktacyjnym Cukrowni Kruszwica, w dniu 02 kwietnia odbył się pokaz siewu nasion buraka cukrowego przy zastosowaniu robota Farmdroid FD20. Współorganizatorem, a zarazem koordynatorem projektu był Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło szerokie grono osób związanych z uprawą buraka cukrowego.

Siew jest częścią projektu, w którym porównywane są różne rozwiązania agrotechniczne w uprawie buraka cukrowego obejmujące siew oraz wykonanie zabiegów ochrony przed zachwaszczeniem trwające do momentu zwarcia międzyrzędzi. Porównywane będą dwa warianty uprawy, tj. wariant z użyciem maszyn rolniczych oraz wariant z wykorzystaniem innowacyjnych robotów. Projekt realizuje firma Farmsystems Sp. z o.o., która dysponuje autonomicznymi robotami wykonującymi zasiewy oraz zabiegi redukcji zachwaszczenia nie tylko w uprawie buraków, ale również w innych uprawach.

Robot Farmdroid FD 20 jest jednostką autonomiczną, której obsługa (oprócz tej koniecznej jak na przykład zasypanie sekcji nasionami oraz ewentualny serwis) odbywa się zdalnie za pośrednictwem specjalnej aplikacji oraz wysyłanych powiadomień na smartfon oraz mailowych. Robot jest zasilany energią elektryczną, którą produkuje za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych, a jej nadmiar magazynuje w akumulatorach. Dzięki temu przy optymalnych warunkach jest w stanie bez dodatkowego ładowania pracować niemal całą dobę. Konstrukcja może składać się z 6 do 12 sekcji, które w zależności od wymagań mogą pełnić funkcje aktywną bądź pasywną – siewniki, pielniki. Zawansowany układ elektroniczny działa w oparciu o naprowadzanie GPS. W tym przypadku wymagana jest precyzja +/- 8 mm z uwagi na rejestrowanie miejsca każdego wysianego nasiona, na podstawie lokalizacji którego będą usuwane chwasty w polu wokół siewki buraka. Zaprezentowany robot może poruszać się z prędkością około 1 km/ha co w praktyce pozwala w ciągu dnia wykonać prace na 6,5 ha uprawy. Zastosowanie robota wymaga bardzo dobrego doprawienia pola włącznie z wałowaniem gleby. Nasiona były umieszczane na głębokości około 2,5 cm w rozstawie 18 cm – naprzemiennie w rzędach co również ma dodatkowo poprawiać warunki dalszej wegetacji.

 

Zachęcamy do obserwowania wydarzenia na profilach:

·        ZS CKR w Bielicach: www.facebook.com/ZespolSzkolCKRwBielicach

·        OZPBC w Bydgoszczy: www.facebook.com/profile.php?id=61574810360703

Będziemy również informować o dalszych etapach realizacji projektu na stronie serwisu plantatorskiego.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Ostrożnie z zabiegami ochrony herbicydowej!

W ostatnich dniach w wielu rejonach kraju wystąpiły przymrozki oraz silne wiatry uszkadzające wschodzące siewki buraków. Są to czynniki stresowe, które mogą wpływać na zwiększoną fitotoksyczność substancji aktywnych stosowanych w ochronie herbicydowej.

Uwaga szarek komośnik na plantacjach!

Wysokie temperatury powietrza jakie wystąpiły w drugiej połowie kwietnia sprzyjały nasilonej aktywności szarka komośnika. Na plantacjach buraka cukrowego w południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym, a także w rejonach centralnych – głównie na Kujawach doszło do zniszczenia wschodzących roślin spowodowanego żerowaniem szarka komośnika. Intensywne żerowanie szkodnika przyczynia się uszkodzeń kiełkujących roślin oraz zmniejszenia obsady, a także do całkowitego zniszczenia plantacji i konieczności wykonania przesiewów.

Mszyca już na plantacjach buraka cukrowego!

Pierwsze uskrzydlone osobniki mszyc przelatują już na plantacje i zasiedlają młode buraki. Trzeba pamiętać, że poza uszkodzeniami roślin przez szkodnika (wywołanymi wysysaniem soków komórkowych) mszyca może przenosić wirusy powodujące żółtaczki buraka.

Wiosenne uszkodzenia roślin na plantacjach buraka cukrowego

Burak cukrowy jest narażony na ataki wielu szkodników, występowanie licznych chorób oraz warunki stresowe środowiska. Wymienione zagrożenia powodują objawy, które nawet dla doświadczonego plantatora mogą być trudne do prawidłowego rozpoznania, gdyż wiele chorób przypomina objawy występowania szkodnika na plantacji oraz na odwrót, wiele uszkodzeń powodowanych żerowaniem szkodników przypomina objawy choroby.