Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Monitoring chwościka 2024
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Wszystkie aktualności
Warsztaty polowe w Starym Brześciu
Kolejne warsztaty w Zespole Szkół CKR w Starym Brześciu przeszły do historii. A były one odmienne od dotychczasowych, ponieważ odszedł na wieczny spoczynek Ś.P. Jan Szarecki. Pedagog, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, aktywny związkowiec, ale nade wszystko wspaniały człowiek. To On zainicjował warsztaty, które wpisały się do kalendarza imprez rolniczych buraka cukrowego w tym regionie. Z tego też względu początek części seminaryjnej był poświęcony Ś.P. Janowi Szareckiemu.
Następnie przywitano przybyłych gości: przedstawicieli Departamentu Surowcowego, Cukrowni Kruszwica, Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Brześciu Kujawskim przy Cukrowni Kruszwica, przedstawicieli firm nasiennych, placówek naukowych IHAR PIB i IOR PIB, lokalnych władz oraz plantatorów i uczniów brzeskiej szkoły, jak również zaprzyjaźnionych szkół rolniczych.
Część wykładową rozpoczął przedstawiciel firmy ADAMA pan Przemysław Grondkowski, który omówił programy herbicydowe zastosowane na polu demonstracyjnym. Kilka zdań poświęcił nowościom, które już w przyszłym roku pojawią się na polskim rynku.
Kolejne wystąpienie dotyczyło możliwości obniżenia kosztów uprawy przy zachowaniu wysokiego plonu korzeni i cukru. Jak wskazywał prelegent Piotr Ledochowski, to wybór stanowiska i odmiany dostosowanej do istniejącego zagrożenia, nawożenie uzupełniające oparte o zbilansowaną analizę potrzeb, racjonalne używanie pestycydów jak również należyta dbałość o plantację przynosi efekty w optymalnym wykorzystaniu środków finansowych w uprawie buraka cukrowego.
Chwościk buraka to jedna z najgroźniejszych chorób liści buraka cukrowego. Plon cukru z plantacji porażonej, a źle chronionej czy nie chronionej może być nawet o 30% niższy w porównaniu do plantacji odpowiednio zabezpieczanej. Wykładowca dr hab. Jacek Piszczek podkreślał, iż ważne jest zwalczanie patogena we właściwym czasie rozwoju choroby. Brak reakcji plantatora na pierwsze objawy powoduje spadek skuteczności stosowanych fungicydów, jak i konieczność wykonania większej liczby zabiegów, co zwiększa koszt prowadzenia plantacji.
Następnie głos zabrał Dyrektor Departamentu Surowcowego pan Artur Majewski, który przedstawił obecną sytuację w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. i perspektywę jej rozwoju w najbliższych sezonach.
Na koniec części seminaryjnej głos zabrał Prezes ZPBC w Brześciu Kujawskim przy Cukrowni Kruszwica pan Andrzej Nowakowski, który omówił aktualną sytuację dotyczącą prywatyzacji Spółki.
Po zakończeniu pierwszej części spotkania uczestnicy warsztatów przeszli na pole demonstracyjne, gdzie zlokalizowane zostały doświadczenia, kolekcja odmian buraka cukrowego i błędy w uprawie. Przedstawiciele poszczególnych firm w kilku zdaniach omówili doświadczenia, a przedstawiciele firm nasiennych (F.Desprez, KHBC, KWS, Maribo, Sesvanderhave, Strube, Syngenta, WHBC) zaprezentowali swoje najnowsze odmiany.
Plantatorzy i uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali krótkich informacji, a po zakończeniu, już w mniej oficjalnej atmosferze dopytywali o szczegóły interesujących ich kwestii. A było kogo pytać, gdyż przedstawiciele będący na polu demonstracyjnym to fachowcy, którzy mogą służyć pomocą w rozwiązywaniu trudnych kwestii związanych z uprawą buraka cukrowego jak i innych roślin rolniczych.
Kolejny punkt programu i zarazem ostatni to poczęstunek i dalsza kuluarowa dyskusja na tematy rolnicze.