Plantatorzy

Wszystkie aktualności

Warsztaty Polowe 2012

W dniu 14 września po raz trzeci Plantatorzy i uczniowie szkół rolniczych spotkali się na „Warsztatach Polowych 2012” w Zespole Szkół Rolniczych w Starym Brześciu. Podobnie jak w poprzednich latach obecna edycja była przygotowana wspólnie przez Szkołę, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Brześciu Kujawskim przy Cukrowni Kruszwica,  Krajową Spółkę Cukrową S.A. i Terenowy Oddział w Toruniu IOR PIB w Poznaniu.  W spotkaniu uczestniczyło ponad trzysta osób. Wśród gości znajdowali się  przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowej Spółki Cukrowej S.A., Cukrowni Kruszwica, Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz dziennikarze regionalnej i branżowej prasy. To największe jak dotychczas „Warsztaty”, które tradycyjnie były podzielone na dwie części: seminaryjną i plenerową. Otwarcia i powitania przybyłych gości i wystawców na sali dokonał Dyrektor Szkoły. Witając  podkreślił znaczenie tych corocznych spotkań dla szkoły, uczniów i środowiska rolniczego a równocześnie zwrócił uwagę, iż są to jedyne tego rodzaju Warsztaty w województwie i prawdopodobnie w Polsce. W kolejnym wystąpieniu przedstawiciel Spółki (P. Ledochowski) przedstawił cele i zakres prowadzonych doświadczeń. Szczegółowo zaprezentował doświadczenie realizowane przez KSC S.A. między innymi na polu należącym do szkoły, związane  z biostymulatorami w uprawie buraka cukrowego. Jest to doświadczenie ścisłe realizowane wspólnie z Terenowym Oddziałem w Toruniu IOR PIB w Poznaniu, KSC S.A. w Toruniu i Zespołem Szkół Rolniczych w Starym Brześciu. Prelegent podkreślał, iż wszystkie prowadzone eksperymenty mają jeden nadrzędny cel: wspomagać podjęcie decyzji Plantatora w wyborze najbardziej korzystnego środka do produkcji rolniczej. Następny temat dotyczył nowoczesnego sprzętu stosowanego w uprawie gleby. Wykładowca (dr hab. J. Przybył) omawiając poszczególne maszyny prezentował ich zalety ale również i wady. Zwracał szczególną uwagę na energochłonność urządzeń co jak podkreślał ma i będzie miało coraz większe znaczenie w kosztach szeroko pojętej uprawy roślin.  Na koniec części seminaryjnej wystąpił prezes ZPBC w Brześciu Kujawskim (A. Nowakowski) przekazując informację o prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Podkreślił znaczenie prywatyzacji dla Plantatorów buraka cukrowego a jednocześnie zapewnił, iż uprawnieni do nabycia akcji będą jedynie Plantatorzy związani umową kontraktacyjną z KSC S.A. i pracownicy Spółki.

W części polowej, uczestników witała młodzież ubrana w stroje ludowe na stoisku szkolnym, częstując dorodnymi jabłkami. Obok w pawilonie KSC S.A. można było zapoznać się z ofertą produktów rolniczych dostępnych w sklepach Spółki jak również skorzystać z doradztwa w dziedzinie ochrony roślin. Ponadto swój pawilon miała firma Makhteshim Agan, której produktami chroniono plantacje przed agrofagami.  W części polowej zaprezentowały się również firmy nasienne buraka cukrowego (KHBC, KWS, Maribo, Sesvanderhave, Strube, Syngenta i WHBC) zaopatrujące Plantatorów w materiał siewny. Uczniowie i rolnicy nie tylko mogli porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm oraz mieli możliwość obejrzenia kolekcji odmian. Widoczne różnice fenotypowe były pretekstem do zadawania pytań i wymiany poglądów z wystawcami. Rolnicy dopytywali się nie tylko o plon korzeni ale również o podatność odmian na choroby liści czy korzeni na zgnilizny. Uczestnikom zaprezentowano doświadczenie z biostymulatorami. Przybyli przedstawiciele producentów i dystrybutorów tych preparatów (Arysta LifeScience, BIOGEN, Chemirol, Krajowe Centrum Mikroorganizmów BIO-WORLD, NaturalCrop) odpowiadali na niekiedy trudne pytania i przedstawiali zakres działania swoich specyfików. Na placu przy polu graniczącym z plantacją buraka firmy mechanizacyjne (Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych „Krukowiak”, „Bury” - Hurtownia Rolmix Strzelno, „Expom” – Agropol Zakrzewo), zaprezentowały maszyny rolnicze: do uprawy roli i opryskiwacze. Pokaz maszyn zakończył się prezentacją pracy w polu. Rolnicy żywo komentowali jakość wykonanych zabiegów a przedstawiciele firm wyjaśniali zawiłości konstrukcyjne maszyn.

Na koniec, wszystkich uczestników zaproszono na tradycyjny poczęstunek, czyli wojskową grochówkę i pieczoną kiełbasę. W trakcie posiłku uczniowie i rolnicy na gorąco komentowali zakończone „Warsztaty” z uznaniem wyrażając się o organizatorach.

    [treść archiwalna]
  • Część wykładowa Warsztatów
    Część wykładowa Warsztatów
      [treść archiwalna]
  • Stoiska wystawowe firm biorących udział w Warsztatach
    Stoiska wystawowe firm biorących udział w Warsztatach
      [treść archiwalna]
  • Doświadczenie ścisłe KSC S.A.
    Doświadczenie ścisłe KSC S.A.
      [treść archiwalna]
  • Pokaz pracy maszyn rolniczych
    Pokaz pracy maszyn rolniczych
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]