Plantatorzy

Wszystkie aktualności

Dlaczego warto nawozić fosforem i potasem już jesienią?

„Przy bardzo wysokich wymaganiach pokarmowych buraka w stosunku do potasu i fosforu ważną kwestią staje się termin nawożenia. W praktyce dość powszechny jest pogląd, że termin wysiewu nawozów fosforowo-potasowych (PK) nie ma żadnego wpływu na ich efektywność. Nic bardziej mylnego. W przypadku buraka cukrowego efektywne nawożenie PK to nawożenie jesienne. Wysiew tych nawozów w całości na wiosnę, szczególnie na glebach średnich i ciężkich to nawożenie rośliny następczej, a nie buraka cukrowego. Wysokie plony korzeni uzyskiwane przy wiosennym stosowaniu nawozów PK są skutkiem wysokiej zasobności gleby w te składniki, a nie terminu nawożenia.

Aby zrozumieć w czym rzecz należy prześledzić zachowanie fosforu i potasu z nawozów w glebie oraz zwrócić uwagę na system korzeniowy rośliny. Fosfor bardzo słabo przemieszcza się w glebie. Właściwie „tkwi” w miejscu, w którym został wysiany, albo na głębokości, na jaką został wprowadzony w wyniku różnych zabiegów uprawowych. W przypadku potasu sytuacja jest podobna. Co prawda składnik ten jest zdecydowanie bardziej mobilny od fosforu, aczkolwiek na glebach średnich i ciężkich jego przemieszczanie w głąb profilu glebowego także jest niewielkie. Stąd też nawozy PK wymagają mechanicznego wymieszania z glebą na głębokość całej warstwy ornej, co zapewnia uprawa pożniwna i orka zimowa. Wiosną nie ma na to większych szans. Maksymalna głębokość, na jaką można wymieszać z glebą nawozy przy wiosennym terminie ich stosowania, to w praktyce głębokość siewu, czyli 3-4 cm.”

Dr inż. Dariusz Górski IOR PIB Poznań TSD Toruń

 

W związku z powyższym już teraz warto zaopatrzyć się w nawozy fosforowo – potasowe, które wysiejemy na polach pod buraki cukrowe jesienią. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oferuje szeroką gamę specjalistycznych nawozów wieloskładnikowych, w które można zaopatrzyć się w cukrowniach oraz w punktach sprzedaży detalicznej. Na uwagę zasługuje nowy produkt o nazwie „CukroVit PK 10-32”, który zawiera w swoim składzie fosfor, potas oraz jakże ważny dla buraka bor!

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo TUTAJ

    [treść archiwalna]