Plantatorzy

Wszystkie aktualności

Uwaga na mszyce i śmietkę!

Plantacje buraków cukrowych w połowie maja, jak mówią rolnicy „ są na wierzchu”. Zróżnicowanie we wzroście siewek na poszczególnych plantacjach wynika z terminu siewu. Na plantacjach obsianych do I dekady kwietnia buraki dysponują już znaczną powierzchnią asymilacyjną – 4-6 liści właściwych. Późniejsze siewy II i III dekada kwietnia to obecnie rośliny w fazie 2-4 liści. Siewki po ostatnich opadach szybko nabierają właściwego tempa wzrostu. Dynamiczny wzrost może być spowolniony przez pojawiające się agrofagi. Rolnicy największy wysiłek koncentrują na ograniczeniu zachwaszczenia. W tym roku nie jest to łatwe, gdyż warunki atmosferyczne w znaczny stopniu to utrudniają. Zbyt wysokie i niskie temperatury nie pozwalają na pełne wykorzystanie walorów stosowanych herbicydów. Mimo to na plantacjach chwasty są prawidłowo i systematycznie zwalczane.

Tej wiosny plantatorzy muszą sobie przypomnieć o szkodnikach występujących na buraku. Na siewkach pojawiły się już uskrzydlone mszyce jak również zaobserwowano pierwsze uszkodzenia liści przez larwy śmietki burakowej.

Mszyca burakowa to szkodnik bezpośredni i pośredni. Szkody bezpośrednie związane są z żerowaniem powodującym zwijanie się i kędzierzawienie liści. Skutkiem tego jest zahamowanie wzrostu a w przypadku dużej gradacji szkodnika w okresie wiosennym nawet zamieranie roślin. Tak znaczna szkodliwość mszycy wynika przede wszystkim z jej żerowania na liściach sercowych buraka. Szkody pośrednie to przenoszenie wirusów żółtaczek. Konsekwencją tych zjawisk jest obniżenie plonu korzeni a tym samym cukru.

Śmietka burakowa to szkodnik, którego larwy uszkadzają zarówno liścienie jak i liście właściwe. Larwy wgryzają się w liść i tam żerują na jego miękiszu, tworząc charakterystyczne miny. Częściowy ubytek powierzchni liści w początkowym okresie wzrostu spowalnia go, co przyczynia się do osłabienia siewki a to powoduje, iż taki burak jest bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne.

Zwalczanie tych szkodników w minionych latach ograniczało się do sporadycznych zabiegów. Ciepłe a wręcz upalne dni tej wiosny spowodowały gwałtowne przyspieszenie rozwoju mszyc i śmietki. Wiele plantacji obsianych w III dekadzie marca czy I kwietnia pozbawione jest już ochronnego działania insektycydu w zaprawie. Dlatego też plantatorzy powinni zwrócić uwagę na szkodniki żerujące na ich plantacjach. Śmietkę widać z daleka, bo miny na liściach kontrastowo odróżniają się od części nieuszkodzonego liścia. Z mszycą jest trochę gorzej, gdyż szkodnik żeruje na spodniej stronie liścia sercowego i w początkowym okresie żerowania trudno dostrzec jego objawy. Dlatego też aby stwierdzić obecność mszyc na roślinach należy skontrolować liście sercowe. Pod ocenę bierzemy 100 (po 10 siewek w 10 miejscach) buraków rosnących na brzeżnych pasach plantacji. Po stwierdzeniu mszyc na siewkach należy określić również występowanie owadów pożytecznych np. biedronek, złotooków i ich larw. W przypadku niewielkiej gradacji szkodnika owady pożyteczne ograniczą występowanie mszycy. W innym przypadku należy w ostateczności zastosować jeden z zalecanych insektycydów.

Redukcję larw śmietki burakowej przy stwierdzeniu dużej gradacji szkodnika należy przeprowadzić na początku ich żerowania (miny w kształcie wąskich prawie nitkowatych korytarzy). W praktyce, stosując insektycydy na mszycę, rolnicy zwalczają również larwy śmietki.

Aplikując pestycydy należy pamiętać o podstawowych zasadach ich stosowania. Nie należy zabiegu przeprowadzać, gdy temperatura przekracza 200C, na mokre, przemarznięte czy uszkodzone rośliny,
w trakcie oblotu pszczół, przy wietrznej pogodzie czy przy zbyt ostrym nasłonecznieniu. Pamiętać należy również o przestrzeganiu zasad BHP, zarówno w trakcie prowadzenia zabiegów jak i przy przygotowaniu cieczy roboczej oraz po zakończeniu aplikacji – płukanie i mycie opryskiwacza.

Przykładowe preparaty zarejestrowane do stosowania w uprawie buraka cukrowego do zwalczania mszycy i śmietki burakowej:

Dursban 480 EC, Golden Pyrifos 480 EC, Jetban 480 EC, Owadofos Extra 480 EC, Pirifos Gold 480 EC, Pirinex Extra 480 EC, Sumi-Alpha 050 EC.

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie opakowania preparatu.

    [treść archiwalna]
  • autor: Piotr Ledochowski
  • Larwa śmietki burakowej i charakterystyczne miny
    Larwa śmietki burakowej i charakterystyczne miny
      [treść archiwalna]
  • Mszyca trzmielinowo-burakowa
    Mszyca trzmielinowo-burakowa
      [treść archiwalna]
  • Mszyca na liściach buraka
    Mszyca na liściach buraka
      [treść archiwalna]
  • Miny - śmietka burakowa
    Miny - śmietka burakowa
      [treść archiwalna]
  • Złoże jaj śmietki
    Złoże jaj śmietki
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]