Plantatorzy | Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

Przesiewy plantacji buraka cukrowego

Warunki atmosferyczne panujące w tym roku wiosną nie we wszystkich rejonach sprzyjają rozwojowi młodych plantacji buraka cukrowego.

Silny, porywisty wiatr, jaki wiał w trzeciej dekadzie kwietnia spowodował uszkodzenia plantacji w wielu rejonach kraju, zwłaszcza w centrum, na kujawach i pomorzu zachodnim. Konsekwencją tego zjawiska była dodatkowa utrata wilgoci, której tej wiosny wyjątkowo brakuje na polach. W rejonie Cukrowni Nakło, Dobrzelin i Kruszwica wichury piaskowe i pyłowe wyrządziły znaczne szkody zwłaszcza na dużych areałach upraw, które nie były osłonięte roślinnością. Część delikatnych siewek buraka na takich plantacjach została wycięta przez wiejące wiatry, a część kiełkujących roślin zasypana przez naniesiony piasek.

Na południu Plantatorzy Cukrowni Werbkowice i Krasnystaw borykają się z problemem uszkodzeń plantacji powodowanych przez szarka komośnika. W tym przypadku należy stale monitorować plantacje sprawdzając stopień uszkodzenia roślin i w razie potrzeby stosować zabiegi ochrony insektycydowej (Karate Zeon 050 CS, Proteus 110 OD, Cyperkill Max 500 EC).

Zarówno z powodu uszkodzeń spowodowanych przez bardzo silne wiatry, jak i będących efektem żerowania szarka komośnika wielu Plantatorów stoi przed koniecznością przesiewu plantacji. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń dokładna lustracja pola pomoże w oszacowaniu skali zjawiska i podjęciu decyzji o ewentualnym przesiewie części lub całej plantacji. W każdym przypadku prosimy o kontakt z Inspektorami surowcowymi, którzy z pewnością pomogą w podjęciu właściwych kroków.

« wstecz