Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Monitoring chwościka 2024
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Wszystkie aktualności
Polowe spotkanie w Więcławicach
W dniu 23.10.2012 r. na polach pana dr Heliodora Banaszaka w Więcławicach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli Plantatorzy Cukrowni Kruszwica i Nakło, przedstawiciele Rady Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A., naukowcy z Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Bydgoszczy, władze Powiatu Gniewkowo, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawiciele Zarządu KSC S.A.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją ścisłych doświadczeń polowych prowadzonych przez Dział ds. Agrotechniki KSC S.A. Doświadczenia odmianowe omówił pan Piotr Ledochowski. Poza Więcławicami takie doświadczenia prowadzone są jeszcze w 5 lokalizacjach na terenie Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Kolejnym prezentowanym doświadczeniem było badanie przydatności wybranych biostymulatorów w uprawie buraka cukrowego. Doświadczenie to realizowane jest przez IHAR PIB Oddział w Bydgoszczy a jego główne założenia omówił pan dr Paweł Skonieczek.
Następnie pan Paweł Wincenciak – przedstawił wyniki doświadczenia oceniającego skuteczność działania nowych fungicydów i herbicydów w uprawie buraka cukrowego.
Na zakończenie polowej części spotkania pan profesor Zygmunt Miatkowski z ITP zapoznał zebranych z doświadczeniami, badającymi bilans wymiany dwutlenku węgla pomiędzy ekosystemem pola uprawnego buraków cukrowych a atmosferą.
Dalsza część spotkania odbyła się w nowo otwartej świetlicy w Więcławicach. W tej części zaprezentowano dwa wykłady. Pierwszy na temat postępu hodowlanego w buraku cukrowym wygłosił pan dr Wacław Wiśniewski z KWS Polska. Drugi dotyczył globalnego obiegu węgla na ziemi. Profesor Miatkowski w bardzo ciekawy sposób przedstawił ten trudny w swej istocie temat.
Na zakończenie spotkania głos zabrał pan Gabriel Janowski. Swoje wystąpienie skoncentrował na zbliżającej się prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Jego zdaniem to jedna z nielicznych już okazji, aby polski Plantator stał się w niedalekiej przyszłości właścicielem dużego, sprawnego i dochodowego koncernu branży spożywczej.