Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Monitoring chwościka 2024
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Wszystkie aktualności
Co słychać na plantacjach
Ostatnia dekada kwietnia i pierwsza maja była ciepła (15°C) i deszczowa (15,9 mm) w całym kraju. Sprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do szybkich i wyrównanych wschodów buraka cukrowego. Pamiętajmy, że takie warunki, sprzyjają również intensywnemu rozwojowi chwastów na naszych plantacjach.
Codzienna lustracja plantacji pozwoli nam na ustalenie terminu wykonania kolejnego zabiegu herbicydowego, zwalczającego chwasty na plantacji. Herbicydy wybieramy i stosujemy w zależności od występujących gatunków chwastów na danym polu. Przy wyborze substancji aktywnej w herbicydzie należy uwzględniać przewidywane warunki pogodowe. Przy spodziewanych opadach (wilgotna gleba) wskazane jest zastosowanie w mieszankach pestycydów, substancji aktywnych działających doglebowo. Przy braku opadów bardziej bazujemy na substancjach o działaniu nalistnym.
Na wcześniej posianych plantacjach, można zaobserwować objawy żerowania szkodników (pchełka burakowa, drobnica burakowa). Tam gdzie to jest konieczne, należy zastosować odpowiedni insektycyd zwalczający danego szkodnika.
Pamiętajmy również, że zbliża się okres zastosowania drugiej, uzupełniającej dawki azotu, którą aplikujemy w fazie rozwojowej 2-4 liści właściwych buraka cukrowego.
Szczegółowe zalecenia, dotyczące ochrony plantacji w obecnym sezonie wegetacyjnym znajdziecie Państwo w broszurze „Ochrona buraka cukrowego 2012 – zalecenia”, którą można pobrać z zakładki „Dokumenty do pobrania”.