Plantatorzy

Krajowa Grupa Spożywcza
0 %

Agrotechnika w uprawie buraka cukrowego - materiały informacyjne dla Plantatorów

Burak roślina wrażliwa. W kwaśnej glebie przetrzyma tylko z nawozem wapniowym

Wapno defekacyjne to produkt uboczny produkcji cukru, ale też doskonały nawóz wapniowy. W sytuacji, gdy blisko połowa areału w Polsce ma odczyn kwaśny, nie sposób przecenić efektów wapnowania. Szczególnie, gdy uprawiamy buraki cukrowe – rośliny, które źle znoszą niskie pH gleby. Brak wapnowania poważnie ogranicza uzyskiwanie wysokich plonów z hektara. Doktor Agata Bartkowiak wyjaśnia nam dlaczego.

Pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji pryzm

Termin zbioru buraka jest jednym z czynników wpływających na wartość technologiczną korzeni. Najlepsze parametry można uzyskać, gdy zbiór prowadzony jest po naturalnym zakończeniu wegetacji przez rośliny.

Wysłodki i melasa. Doskonały pokarm dla zwierząt

Produkty odpadowe powstające w trakcie produkcji cukru z buraków cukrowych są cennymi paszami dla zwierząt gospodarskich, w tym zwłaszcza dla bydła. Dlaczego produkty odpadowe z przemysłu cukrowniczego powinny być w dawkach dla wysoko wydajnych krów mlecznych czy bydła opasowego?

Zgnilizny korzeni

Zgnilizny korzeni to procesy chorobowe wywoływane przez patogeny glebowe, które polegają na gniciu całych korzeni buraka lub ich fragmentów.
Główni sprawcy to grzyby Aphanomyces cochlioides i Rhizoctonia solani.
Warunki rozwoju: wysoka wilgotność i temperatura gleby, zachwiane stosunki powietrzno-wodne na skutek złej struktury gleby (gleba zbita, zaskorupiona, o nieprzepuszczalnym podglebiu – podeszwa płużna) w efekcie błędów przy przygotowaniu pola.

Uprawa przedsiewna – kilka uwag agrotechnicznych

Ponieważ zima już prawie za nami, warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących prawidłowej uprawy przedsiewnej, od której zależy często ostateczny zbiór i jakość buraków cukrowych. Sposób uprawy przedsiewnej jest zdeterminowany zabiegami wykonanymi przed nastaniem zimowych mrozów. Prawidłowa orka zimowa powinna charakteryzować się niskim wyskibieniem, jak również jednakową głębokością uprawy. Jest to jeden z podstawowych elementów warunkujący dobrą uprawę przed siewem buraka cukrowego.

Straty surowca w trakcie zbioru

W jednym z wydań „Buraka Cukrowego” zamieściłem artykuł pod tytułem „Jaki siew taki zbiór”. Tegoroczna wiosna w sposób bardzo wyrazisty udokumentowała wszelkie, nawet drobne uchybienia agrotechniczne poprzez nierównomierne wschody, brak wschodów ze względu na powstałe zaskorupienie, wymywanie nasion zbyt płytko zasianych czy też wypadanie siewek w wyniku stanów chorobowych - zgorzel siewek

Jesienne nawożenie gleby fosforem i potasem pod buraki cukrowe

Okres po żniwach do końca jesieni, to czas uzupełniania składników pokarmowych w glebie w formie nawozów mineralnych i organicznych.

Nasze marki

  • Zamojskie Zakłady Zbożowe prowadzą działalność na terenie południowo-wschodniej Polski. Podstawową działalnością Spółki jest: produkcja mąk pszennych, piekarniczych, rynkowych, a także skup, przetwórstwo, przechowywanie oraz obrót zbożem.
    Czytaj więcej
  • „ICS Moldova Zahăr SRL” w Republice Mołdawii jest spółką zależną Krajowej Grupy Spożywczej od 2011 r. Zajmuje się produkcją cukru w cukrowni zlokalizowanej w miejscowości Cupcini.
    Czytaj więcej
  • Działalność Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z O.O. opiera się na dwóch gałęziach produkcyjno – hodowlanych: roślinnej i zwierzęcej. Ponad 60-letnia tradycja sprawia że spółka jest jednym z najważniejszych gospodarstw rolnych w naszym kraju.
    Czytaj więcej
  • KHBC Sp. z O.O. zajmuje się hodowlą twórczą i zachowawczą odmian buraka cukrowego oraz produkcją materiału siewnego wysokiej jakości.
    Czytaj więcej
  • ELEWARR Sp. z O.O. to firma posiadająca nowoczesne elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności blisko 700 tysięcy ton, zlokalizowane na terenie całego kraju i przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych.
    Czytaj więcej
  • Poznańska Hodowla Roślin Sp. z O.O. jest firmą hodowlano - nasienną specjalizującą się przede wszystkim w hodowli, ale też uprawie i produkcji nasiennej roślin zbożowych, strączkowych i specjalistycznych oraz traw.
    Czytaj więcej
  • Powstałe w roku 1883 Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z O.O. jest jednym z największych na polskim rynku producentów skrobi ziemniaczanej i paszowego białka ziemniaczanego.
    Czytaj więcej
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Sp. z O. O. funkcjonuje na rynku rolno-spożywczym od 1993 r. i powstała na bazie majątku Stacji Hodowli Roślin w Polanowicach. Działalność spółki koncentruje się na hodowli bydła oraz produkcji nasion.
    Czytaj więcej
  • PMHZ jest firmą hodowlano-nasienną kontynuującą ponad 70 letnie tradycje polskiej hodowli i nasiennictwa ziemniaka. Spółka jest twórcą i właścicielem większości odmian skrobiowych w Polsce.
    Czytaj więcej
  • Małopolska Hodowla Roślin Sp. z O.O. jest jedną z największych firm hodowlano - nasiennych w Polsce. Głównymi kierunkami działalności firmy są hodowla twórcza i zachowawcza roślin rolniczych, reprodukcja nasienna, obrót materiałem siewnym oraz działalność rolnicza i usługowa.
    Czytaj więcej
  • Producent Wysokiej jakości mąk, kasz, płatków i otrębów. Dzięki surowcom wysokiej jakości oraz najwyższej, światowej klasy urządzeniom do produkcji, produkty z Młynów w Stoisławiu są bezpieczne i smaczne.
    Czytaj więcej
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z O. O. działa na rynku od 70 lat. Pasja i serce, jakie każdego dnia wkładają w produkcję, przekładają się na wyśmienity smak i aromat cukierków i pralin.
    Czytaj więcej
  • Marka zajmująca się produkcją przetworów. Flagowym produktem marki Polskie Przetwory jest ketchup produkowany w zakładzie we Włocławku
    Czytaj więcej
  • Największy w Polsce producent cukru. Produkty oznaczone logotypem Polski Cukier są tak popularne, że można je znaleźć niemalże w każdym domu.
    Czytaj więcej