Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

Dynamiczny rozwój chwościka na plantacjach buraka

Chwościka na plantacjach buraka cukrowego z dnia na dzień przybywa bardzo dużo. Panujące nadal wysokie temperatury szczególnie w nocy i bardzo duża i długo utrzymująca się ranna rosa sprzyjają wyjątkowo szybkiemu rozwojowi choroby.  W związku z tym, nadal należy lustrować plantacje i w razie konieczności aplikować stosowne fungicydy.

Z informacji uzyskanych od Plantatorów wynika, że do zwalczania chwościka stosujemy przeważnie fungicydy z grupy chemicznej - triazole. Zdecydowanie mniej z grup:

  • benzimidazoli
  • morfolin
  • strobilurin

Stosowanie fungicydów z tej samej grupy chemicznej, powoduje uodparnianie się niektórych szczepów grzybów chwościka, co w konsekwencji obniża skuteczność  działania zastosowanej substancji czynnej.

W kolejnych zabiegach zwalczających chwościka, konieczne jest stosowanie substancji czynnych z różnych grup chemicznych, np. strobiluryn czy morfolin.

Zastosowanie różnych substancji czynnych, z innych grup chemicznych, zdecydowanie poprawia skuteczność ich działania i obniża koszty uprawy buraka cukrowego.

Nie chronione plantacje mogą stracić:

  •  do 80% liści okółkowych
  •  do 40% plonu
  •  do 3 pkt. procentowych zawartość cukru.

Lista fungicydów zarejestrowanych w uprawie buraka cukrowego, do zwalczania agrofagów  jest dostępna: [TUTAJ] oraz w Punktach Sprzedaży Detalicznej KSC S.A. 

« wstecz