Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

UWAGA! Wzmożona aktywność szarka komośnika

Na plantacjach buraka w rejonie Cukrowni Werbkowice w trzeciej dekadzie kwietnia 2018 r.  nasila się żerowanie szarka komośnika. Jest o tyle niebezpieczne, że żerując na roślinach w fazie liścieni zjada całą część nadziemną łącznie ze stożkiem wzrostu przyczyniając się tym samym do wypadnięcia roślin na plantacji i zmniejszenia obsady, a w nawet do konieczności przesiania plantacji. Jak podaje literatura szarek żeruje głównie w porze wieczornej i nocnej, ale często widoczny jest także podczas słonecznego, ciepłego dnia. Zjadanie młodych siewek, które kiełkują z zaprawianych nasion osłabia nieco aktywność szarka dzięki czemu można go łatwiej dostrzec na plantacji ponieważ leży na plecach z wyraźnie widocznym jaśniejszym podbrzuszem, które odróżnia się od gleby.

Najnowsze obserwacje wskazują, że żeruje on na wielu plantacjach w różnych lokalizacjach, a  nie tylko na tych położonych bezpośrednio obok pól, na których w poprzednim roku uprawiane były buraki. Co prawda szarek przemieszcza się głównie przechodząc z plantacji na plantację, jednak ostatnie obserwacje wskazują także, że często również przelatuje.

Plantacja, na której stwierdzono obecność szarka komośnika wymaga bezwzględnie przeprowadzenia zabiegu zwalczania tego szkodnika. Insektycydem zarejestrowanym do zwalczania szarka jest Proteus 110 OD  o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Dlatego też aby zabieg był skuteczny należy lustrować plantacje, a oprysk wykonać podczas obecności szkodnika na plantacji. Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania 0,5 -0,75 I/ha.

« wstecz