Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

Zarejestrowano preparat do zwalczania Szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony roślin Proteus 110 OD z przeznaczeniem do stosowania w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika w okresie od 15 marca 2018 r. do dnia 12 lipca 2018 r.

Do tej pory zakres stosowania preparatu w uprawie buraka cukrowego obejmował ograniczanie występowania mszyc (trzmielinowo-burakowej oraz brzoskwiniowo-ziemniaczanej). Decyzją Ministra rozszerzono etykietę środka również do zwalczania Szarka komośnika, którego występowanie obserwowane szczególnie w południowo-wschodniej części Polski, stwarza poważne zagrożenie dla plantacji buraka cukrowego.

  • Etykieta środka zaleca dwukrotne zastosowanie (w odstępie 10 dni) w jednorazowej dawce 0,5-0,75 l/ha. Maksymalna jednorazowa dawka środka wynosi 0,75 l/ha.
  • W celu uzyskania pełnej skuteczności zabieg ochronny należy wykonać w późnych godzinach wieczornych, lub nocą w czasie żerowania szkodników, kiedy są obecne na powierzchni pola.

Monitorując pola buraczane należy zwracać uwagę na obecność szkodników, lub uszkodzeń na roślinach. W przypadku stwierdzenia obecności agrofagów, objawów żerowania, również w przypadku wątpliwości co do zdiagnozowania zagrożenia należy zwrócić się do Służb Surowcowych, które pomogą Plantatorom podjąć optymalną w danej sytuacji decyzję.

  • Szarek komośnik - owad dorosły
  •  Intensywne żerowanie owadów może powodować gołożery
  • W czasie dnia owad przebywa ukryty w glebie
  • Owad żeruje w godzinach wieczornych i nocą
  • Szarek komośniki jest polifagiem

« wstecz