Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

Czym zredukować zachwaszczenie w uprawie buraka cukrowego, kilka uwag i podpowiedzi

W oczekiwaniu na „wejście” z uprawkami przedsiewnymi na pole, możemy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich herbicydów do redukcji zachwaszczenia w uprawie buraka cukrowego i nie tylko. Każdy plantator doskonale zna stan zachwaszczenia na swoim polu. Na tej podstawie może ustalić i zamówić podstawowe herbicydy bezpośrednio u Inspektora lub skorzystać z elektronicznej formy zamawiania za pośrednictwem serwisu e-Plantator, w zakładkach: zamówienia i kalkulator.

Przy mieszaniu kilku substancji aktywnych, zwracamy szczególną uwagę na preparat najbardziej toksyczny dla rośliny. Konieczna jest również wiedza o łącznym stosowaniu poszczególnych substancji, tym bardziej, że w etykietach środków znajdujących się obecnie na rynku nie ma ostrzeżeń przed łącznym ich stosowaniem.

Pamiętajmy, że wszystkie stosowane metody redukcji zachwaszczenia, muszą być zgodne z powszechnie obowiązującą integrowaną ochroną roślin i dobrą, zrównoważoną praktyką rolniczą.

Poniżej podstawowe substancje aktywne, sposób działania i spektrum zwalczanych przez nie chwastów:

 

Substancje działające przez liście:

 • FENMEDIFAM

  Chwasty wrażliwe: gorczyca polna, poziewnik szorstki, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, łoboda rozłożysta i ogrodowa, rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtlica drobnokwiatowa.

 • DESMEDIFAM

  Chwasty wrażliwe: jak wyżej, plus komosa biała i szarłat szorstki.

 • TRIFLUSULFURON METYLOWY

  Chwasty wrażliwe: blekot pospolity, dymnica pospolita, gorczyca polna, jasnota różowa i purpurowa, maruna bezwonna, poziewnik szorstki, przetacznik perski i polny, psianka czarna, rdest kolankowy i plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, rzodkiew świrzepa, żółtlica drobnokwiatowa.

 • CHLOPYRALID – tylko do zabiegów nalistnych

  Chwasty wrażliwe: najskuteczniej zwalcza rumiany i rumianki. Chlopyralid jest jedyną substancją aktywną stosowaną w uprawie buraka cukrowego, która zwalcza wyrośnięte, dojrzałe rośliny ostrożnia polnego (do 15 cm). Poza tym skutecznie zwalcza: blekot pospolity, chaber bławatek, dymnicę pospolitą, mlecz polny i zwyczajny, rdest plamisty i powojowy.

   

Substancje działające doglebowo:

 • ETOFUMESAT

  Chwasty wrażliwe: dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, mlecz polny i zwyczajny, przytulia czepna , sporek polny, szarłat szorstki.

 • CHLORYDAZON – głównie działa doglebowo

  Chwasty wrażliwe: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, przetacznik perski i bluszczykowy, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, mak polny, tobołki polne, tasznik pospolity, rdest plamisty i powojowy, rumian polny, sporek polny, żółtlica drobnokwiatowa, łoboda, maruna bezwonna, psianka czarna, rzodkiew świrzepa.

 • LENACYL

  Chwasty wrażliwe: dymnica pospolita, gorczyca polna, komosa biała, łoboda rozłożysta, mak polny, mlecz zwyczajny, rdest kolankowy, szczaw polny, złocień polny, rzodkiew świrzepa, sporek polny, starzec zwyczajny, tobołki polne, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

 • METAMITRON – działanie przede wszystkim doglebowe

  Chwasty wrażliwe: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, przetacznik bluszczykowy, psianka czarna, rdest plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne.

   

Herbicydy do redukcji zachwaszczenia na plantacjach buraka cukrowego i nie tylko, będą w najbliższym czasie lub już są, do nabycia w Cukrowni i terenowych punktach sprzedaży detalicznej działających przy Cukrowniach w sezonie wiosennym 2018 r.

W ostatnich latach zauważamy coraz częściej uodparnianie agrofagów na pestycydy (np. komosy białej czy chwastnicy na herbicydy, chwościka burakowego na fungicydy, mszycy na insektycydy).

 

Lista pestycydów zarejestrowanych w uprawie buraka cukrowego, do zwalczania agrofagów jest duża. W związku z tym, jest w czym wybierać i w planowanym kolejnym zabiegu, nie należy powtarzać takiej samej substancji czynnej w herbicydzie, fungicydzie czy insektycydzie. Różny sposób działania substancji czynnych z różnych grup chemicznych znajdujących się w pestycydach, zwiększa ich skuteczność w redukcji agrofagów nawet tych odpornych.

 

Przy właściwej ocenie zagrożenia plantacji przez agrofagi, pamiętajmy, by poniesione koszty ich redukcji, nie przewyższyły uzyskanego efektu ekonomicznego.

 • faza liścieni
 • chwasty jednoliścienne
 • za późno na dawkę dzieloną

« wstecz