Ważne linki
Menu na urządzeniach mobilnych
- Agrotechnika
- Monitoring chorób i szkodników
- Monitoring chwościka 2011
- Monitoring chwościka 2012
- Monitoring chwościka 2013
- Monitoring chwościka 2014
- Monitoring chwościka 2015
- Monitoring chwościka 2016
- Monitoring chwościka 2017
- Monitoring chwościka 2018
- Monitoring chwościka 2019
- Monitoring chwościka 2020
- Monitoring chwościka 2021
- Monitoring chwościka 2022
- Monitoring chwościka 2023
- Publikacje agrotechniczne
- Monitoring chorób i szkodników
- Ekspert radzi
- e-Plantator
- Nawozy
- Informacje i dokumenty
- ZPBC
Aktualności
Uwaga szarek komośnik! Monitorujmy plantacje buraka cukrowego!
W południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym na plantacjach buraka cukrowego pojawił się szarek komośnik. Jest to szkodnik, którego nasilone występowanie odnotowuje się w tym rejonie od kilku lat. Intensywne żerowanie szkodnika uszkadza lub niszczy całkowicie kiełkujące rośliny, zmniejsza obsadę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do przesiewów plantacji. Żerowanie szkodnika nasila się w ciepłe i słoneczne dni.
Przy pojawiającym się aktualnie zagrożeniu ze strony szarka komośnika należy stale monitorować plantacje obserwując glebę oraz siewki i wschodzące rośliny, gdyż w wielu przypadkach szkodnik jest trudny do zauważenia na plantacji.
Duże nasilenie szkodnika oraz stałe pojawianie się na plantacji nowych osobników wymusza konieczność stosowania do ochrony różnych metod, nawet jeśli żadna z nich nie jest skuteczna w stu procentach. Ważne jest też, aby metody te stosowane były przez plantatorów w całych regionach wystąpienia szkodnika, tak aby nie pozostawiać nie chronionych pól, gdzie szkodnik masowo się namnaża.
Metody ochrony plantacji:
1. Stały monitoring plantacji
W okresie, gdy temperatura powietrza przekracza 7ᵒC należy stale monitorować plantacje. Podczas wystąpienia chłodnych nocy monitoring należy rozpoczynać od godzin przedpołudniowych. Szczególną uwagę należy zwracać na miejsca graniczące z ubiegłoroczną plantacją buraków, nieużytkami, terenami trwale porośniętymi trawą oraz przylegające do śródpolnych zadrzewień.
2. Pułapki feromonowe
Pułapki feromonowe pozwalają na określenie momentu pojawienia się pierwszych osobników szarka. Powinny być ustawione na plantacjach bezpośrednio po siewach, najlepiej od strony ubiegłorocznego buraczyska. Ilość pojawiających się szkodników w pułapkach należy stale kontrolować, pamiętając, że szarek jest bardziej aktywny gdy temperatura powietrza przekracza 7ᵒC.
3. Metody chemiczne
Do ochrony plantacji przed szarkiem komośnikiem zarejestrowane są wymienione insektycydy, które w celu zwiększenia ich skuteczności należy stosować łącznie z adiuwantem:
Aceptir 200 SE, Apis 200 SE, Cyperkill Max 500 EC, Decis Expert 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Los Ovados 200 SE, Mavrik Vita 240 EW.