Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności z serwisu plantatorskiego.

Treść

Chwościk buraka - dobór fungicydów

Chwościka na plantacjach buraka cukrowego z dnia na dzień przybywa. Nawet niskie temperatury w nocy (8 do 9 st. C.) nie zahamowały wzrostu infekcji grzyba. W związku z tym, nadal należy lustrować plantacje i w razie konieczności aplikować stosowne fungicydy.

Z informacji uzyskanych od Plantatorów wynika, że do zwalczania chwościka stosujemy przeważnie fungicydy z grupy chemicznej - triazole. Zdecydowanie mniej z grup:

- benzimidazoli

- morfolin

- strobilurin.

Stosowanie fungicydów z tej samej grupy chemicznej, powoduje uodparnianie się niektórych szczepów grzybów chwościka, co w konsekwencji obniża skuteczność  działania zastosowanej substancji czynnej.

W kolejnych zabiegach zwalczających chwościka, konieczne jest stosowanie substancji czynnych z różnych grup chemicznych, np. strobiluryn czy morfolin.

Zastosowanie różnych substancji czynnych, z innych grup chemicznych, zdecydowanie poprawia skuteczność ich działania i obniża koszty uprawy buraka cukrowego.

Lista dostępnych fungicydów dla Plantatorów wraz z wykazem substancji czynnych, dawek i okresu karencji, znajduje się na stronie WWW Krajowej Spółki Cukrowej.

« wstecz